Izrael

izrael vlajkaIzrael, oficiálne Izraelský štát sa z rozlohou 20 072 km2 rozprestiera v juhozápadnej časti Ázie. Jeho hranice tvoria na západe 273 km dlhé pobrežie Stredozemného mora, na severe hory Libanonu, na severovýchode Sýrska arabská republika, na východe Jordánske hášimovské kráľovstvo, na juhozápade Egyptská arabská republika a záliv Aqaba na juhu. Krajina sa nachádza v subtropickom pásme s malým množstvom zrážok.

Malá krajina je tvorená rozmanitými prírodnými krásami a zvláštnosťami. Jednou z nich je Negevská púšť, ktorá sa rozpína na 14.000 km2 čo je zhruba 70% Izraela. V púšti sa nachádza najväčší machteš na svete, Machteš Ramon, ktorý je dlhý 40km a široký 10km. Machteš sú jedinečné erodované kráterové útvary na ktoré je Izrael hrdý. Druhou turistickou atrakciou je Mŕtve more. Najslanšie jazero na svete, je zároveň aj najnižšie položená vodná plocha. Leží 393 metrov pod hladinou mora a jeho dno je o ďalších 400 metrov pod hladinou svetového oceánu. Rozsiahli prírodný jav predstavuje aj Jordánska údolie. Východoafrická priekopová prepadlina prechádza od severu Sýrie až do juhovýchodnej Afriky. Cez Izrael sa tiahne údolím Chula, medzi Golanskými výšinami a pohorím Galilea, pokračuje cez Mŕtve more, Galilejským jazerom, Arabah, Akabský záliv až po Červené more. Tento úsek sa označuje aj ako zlom Mŕtveho mora.

Izrael pohľad na typickú krajinu

V Starom zákone je názov krajiny Izrael, chápaný ako židovský národ, tak aj izraelská krajina. V Biblii sa píše, že toto meno dal Boh Jákobovi a jeho národu. V ostatných krajinách boli známi ako synovia Izraela alebo Izraeliti.

Dnes je Izrael rodiskom viacerých vierovyznaní – židovského, kresťanského a moslimského. Vďaka rozmanitosti populácie má nesmierne bohatú kultúru. Návštevníkov a pútnikov očarí história a unikátne pamiatky. Malá krajina na svojom území združuje najviac biblických a náboženských miest, ktoré takto po kope nikde inde nenájdete. Navštíviť môžete miesto narodenia JežišaRáchelin hrob v meste Betlehem, alebo Jaskyňu patriarchov v Hebrone, Chrámovú horu, Múr nárekov, mešitu Al –Aksá, Skalný dom v Jeruzaleme.

Mesto Betlehém sa nachádza na Západnom brehu Jardánu, ktorý je pod palestínskou správou. V Pentateuche (Päť kníh Mojžišových je označované ako mesto Dávidove. Tu bo Dávid korunovaný za kráľa Izraela. V Biblii v novom zákone sa píše, že mesto Betlehem je miesto narodenia Ježiša Nazeretského. Mesto je aj známe najstaršou kresťanskou komunitou na svete.

V Izraeli sa nachádza množstvo zaujímavých múzeí. Medzi najvýznamnejšie patrí Izraelské múzeum v Jeruzaleme, ktoré je považované za najväčšiu kultúrnu inštitúciu v krajine. Nájdete to množstvo encyklopedických zbierok, archeologických vykopávok od čias praveku až po súčasnosť. Pod strechou múzea nájdete aj výtvarné umenie, sochárstvo, židovské umenie, biblické pamiatky atď. V areáli sa nachádza priestor nazývaný Svätyňa knihy v ktorých si môžete obzrieť legendárne zvitky –najstarší biblický rukopis na svete pochádzajúci od Mŕtveho mora. Ak chcete prejsť celým múzeom, odporúča sa ho navštíviť na viac krát, pretože sa rozprestiera na veľkom priestore.

Tel aviv Izrael

Tel Aviv, najväčšie izraelské meto

Okrem rozsiahlej histórie a množstva pamiatok a kultúry, Izrael ponúka aj skvelú dovolenku so širokou škálou rekreačných a športových aktivít. Môžete prejsť posvätné miesta, putovať medzi fascinujúcimi geologickými útvarmi či prejsť sa po jedinečných prírodných lokalitách a panorámach. Možnosti rekreácie sú prakticky neobmedzené.

Oficiálny názov:           Izraelský štát
Miestny názov:             מדינת ישראל (hebr.) دولة إسرائيل (arab.)
Úradný jazyk:               Hebrejčina, Arabčina  
Hlavné mesto:              Jeruzalem
Dôležité mestá:             Haifa, Beerševa, Eilat, Netanja, Jaffa, Tel Aviv
Územné členenie:       6 oblastí – Severná, Centrálna, Južná, Jeruzalem, Tel Aviv a Haifa
Štátne zriadenie:          parlamentná demokracia
Celková rozloha:          20 072 km2
Počet obyvateľov:       7 980 900 (odhad z roku 2012)
Vierovyznanie:            75,5% Židia, 168% Moslimovia, 2,1% Kresťania, 1,7% Drúzi
Mena:                               nový izraelský šekel (NIS) , 1 EUR =    4,8NIS (09/2010) (ILS)
Vznik:                               14.mája 1948
Časová zóna:                 stredoeurópsky čas
Tel. predvoľba:            +972
Int. doména:                .il
Elektrická zásuvka:    európska dvojpólová zásuvka bez ochranného kolíka, v pásme Gazy trojpólová s plochými nožmi.

Zastupiteľský úrad SR
Adresa:           Veľvyslanectvo SR v Tel Avive, Jabotinsky 37, Tel Aviv, P.O.Box 6459, Izrael
Tel:                    0097235449 119, 00972/544556642 ( pohotovostný mobil)
E-mail:             emb.telaviv@mzv.sk
Internet:        www.mzv.sk/telaviv