Mŕtve more

Mŕtve more je jedinečné slané jazero, ktorého severný breh je vzdialený z Jeruzalema len 40km. Celkovo zaberá toto najslanšie more 1050km² a prechádza ním hranica Izreala a Jordánska.

Mŕtve more rýchlo vysychá. Poľnohospodári a obyvatelia údolí okolo rieky Jordán odčerpávajú viac ako 80% jeho toku. Do Mŕtveho mora sa teda dostane menej vody, ako sa v miestnom teple odparí. Za posledných 50 rokov klesla jeho hladina o takmer 20 metrov, pričom proces vysychania sa zrýchľuje. V súčastnosti klesne ročne o viac ako meter, a vedci upozorňujú, že ak nepríde k zásahu človeka, o päťdesiat rokov tu ostane len púšť. Jedným z riešení môže byť zásobovací kanál, ktorý privedie vodu z Červeného mora.

Mŕtve more je unikátne aj obsahom soli. Obyčajná morská voda obsahuje cca 3,5% soli. Mŕtve more takmer 10x toľko. Nánosy soli tu vytvárajú neuveriteľné prírodné kreácie

Len tak si ľahnúť na hladinu a oddávať sa liečivej zmesi jódu, brómu, síry, horčíku a draslíku. Magický okamih, ktorý zažijete len v Mŕtvom mori.

  • Voda Mŕtveho mora obsahuje 35% soli, 21 minerálov a stopových prvkov, z toho 12 unikátnych. Vďaka vysokému obsahu soli sa udržíme na hladine bez námahy. Vzduch vďaka  prostrediu a nadmorskej „výške“ obsahuje o 10% viac kyslíku, čo ocenia alergici a astmatici.
  • Slaný kúpeľ v Mŕtvom mori má blahodárne účinky na celý nervový systém. Prípravky s obsahom bahna pokožku vyčistia, detoxikujú, hydratujú, omladia a zjemnia. Bahno z mora pomáha pri psoriáze, lupienke a ekzémoch. Bahno jemne vmasírujte do pokožky a nechajte pôsobiť 5-10 minút, následne opláchnite teplou vodou. Bahno má okamžitý účinok s dlhodobým pôsobením.
  • Najvhodnejšie obdobie na dovolenku je jar a jeseň. Novembrové teploty vzduchu 29°C a vody 26°C sú ako stvorené pre príjemný oddych. Priemerná ročná teplota je 22-23°C.
  • Pred kúpaním v Mŕtvom mori sa uistite, že nemáte na tele otvorené ranky, ani drobné škrabance, ktoré by vám kúpanie veľmi znepríjemnili. Oceníte vhodnú obuv do vody.  Ženám sa dokonca odporúča deň spred soľným kúpeľom sexuálna abstinencia.
  • Na oboch brehoch Mŕtveho mora nájdete vybudované hotelové komplexy a kliniky, ktoré využívajú liečivé a kozmetické účinky slaného jazera. Finančne menej náročné sú služby v Jordánsku.
  • Ak prichádzate z Izraela, vaše kroky pravdepodobne smerujú do kúpeľov Ajn Gedi. Pri výletoch neobíďte 2000 rokov starú pevnosť Masada, ktorá sa týči nad Mŕtvym morom na okraji Júdskej púšte. Výlet na skalný masív vám skráti vyhliadková lanovka.
  • Ak cestujete k moru z Jeruzelema, absolvujete tzv. „cestu časom„. Diaľnicu vystriedajú klasické cesty a v kopcoch narazíte na osady beduínov, pri ktorých sa budú pásť stáda kôz, ovcí, koní aj tiav ako z iného storočia.
  • Z Jordánskej strany neobíďte čarovnú oblasť Vádi Rum, „rozprávkovú“ metropolu Ammám a mesto Petra, ktoré poznáte z filmov ako Múmia sa vracia a Indiana Jones.