Turistické informácie

Takmer v celom Jeruzaleme, predovšetkým však na miestach navštevovaných turistami sa dohovoríte anglicky, miestni obyvatelia sú ochotní a radi komunikujú. V západnom Jeruzaleme sa najlepšie dohovoríte hebrejsky, a vo východnej časti mesta arabsky. Ortidoxní židia používajú jazyk Jidiš (znamená židovský), mnoho židov ovláda francúzský jazyk. V meste nájdete veľké množstvo ruských emigrantov, preto aj týmto jazykom sa pomerne ľahko dohovoríte.

Vízum
Slovenská republika a Izrael majú od roku 1997 v platnosti obojstrannú bezvízovú dohodu. Slovenský turista s platným cestovným pasom (minimálne 6 mesiacov do konca platnosti) môže na základe bilaterálnej dohody zostať v Izraeli 90 dní. V prípade záujmu v Izraeli pracovať, či študovať je potrebné mať náležité vízum. O pobytové či pracovné vízum je potrebné zažiadať izraelské veľvyslanectvo so sídlom vo Viedni.

Peniaze.
Oficiálnou menou v Izraeli je Šekel, celým názvom Nový Izraelský Šekel, NIS, symbol: ₪. Šekel sa delí na 100 agorot.

Najmä v turisticky navštevovaných oblastiach hrozia vreckové krádeže. V meste nájdete mnoho bankomatov  a kreditné karty sú akceptované, takže nie je nutné nosiť so sebou veľké množstvo hotovosti.

Zaujal vás Jeruzalem ? Prelistujte náš katalóg zájazdov

Dôležité telefónne čísla

  • Polícia 100,
  • Prvá pomoc 101,
  • Hasičský zbor 102,

Predčíslie pre volanie do Jeruzalema je 02. Medzinárodná predvoľba do Izraela je 00972.

Bezpečnosť

Napriek alarmujúcim novinovým titulkom je Jeruzalem bezpečné mesto pre turistov. Pouličná kriminalita takmer neexistuje.

Vzhľadom k vysokej úrovni bezpečnosti v celom Izraeli, môže byť každá opustená batožina, samostatne stojaci balík považovaný za hrozbu. Nenechávajte svoju batožinu bez dozoru. V meste nájdete viacero miest, kde je potrebné dbať na svoj odev, vierovyznanie a čas návštev. Niektoré dôležité pokyny:

Oblečenie. Pri návšteve akéhokoľvek svätého miesta, ale cirkvi sa obliekajte skromne. Mužom sa odporúčajú dlhé nohavice, košeľa s rukávmi a pokrývka hlavy. Ženy by mali mať sukňu pod kolená, tričko s dlhým rukávom bez výstrihu, alebo obnaženej prednej časti.

Náboženstvo
Hoci všetky sväté miesta v Jeruzaleme sú prístupné pre členov všetkých náboženstiev, neodporúča sa židom navštevovať moslimské oblasti najmä v noci a naopak zástancom islamu vstupovať do židovských oblastí.

Bezpečnostné kontroly môžu byť časté, najmä pri vstupe do hotelov, kín, divadiel a nákupných zón. Počítajte so zdržaním a vychádzajte kontrole v ústrety.

Návštevníci môžu zaznamenať veľké množstvo vojakov v uliciach Jeruzalema, obzvlášť okolo niektorých lokalít. Každý občan musí vykonávať vojenskú službu v izraelských obrannýché silách (IDF), keď dosiahne vek 18 rokov. Veľa vojakov a civilistov nosí na verejnosti strelné zbrane.

Jedlo
Jeruzalem je multikultúrne mesto, kde nájdete pokrmy všetkých krajín, kultúr a chutí. Okrem všade prítomného Falafelu nájdete potraviny pochádzajúce z Etiópie, stredomorské a Stredného východu. Ceny jedla sú veľmi rozmanité, Jeruzalem ponúka luxusné reštaurácie ako Emeku Refaim, až po stánky s rýchlym občerstvením. Ak sa chcete dobre najesť, nechajte sa inšpirovať domácimi obyvateľmi. Určite Vám dobre poradia.

V židovskej časti Jeruzalema nájdete všetko kóšer. Miestne reštaurácie dostávajú „Kashrut certifikáty“, ktoré sú platné 3 mesiace a odobrujú kóšer prípravu pokrmov. Certifikáty sú farebne odlíšené, ak ich v podniku nenájdete, neváhajte sa opýtať obsluhy.

Pitie
Jeruzalem žije nočným životom, aj keď nie je „párty mestom“. Ak ste zvyknutí na európsku zábavu, navštívte radšej 60 kilometrov vzdialený Tel Aviv. Väčšina nočných podnikov sa nachádza v západnom Jeruzaleme, v oblasti nazývanej Tapliot.Vo východnej časti mesta sa alkohol takmer nepodáva, podobne aj v moslimskej časti mesta.

Návštevu vychytených podnikov si vopred zabezpečte, inak zrejme nepochodíte. Alkohol môžete legálne konzumovať od 18 rokov.

Jeruzalem dovolenka

Podnebie
Jeruzalem sa nachádza na východnom okraji Stredozemného mora. Mesto má stredomorské podnebie s horúcimi, suchými letami a chladnými, vlhkými zimami.

Zimy sú veľmi vlhké, a takmer celoročné zrážky spadnú od októbra do apríla. Najchladnejším mesiacom je január, s priemernou teplotou 12°C a minimálnou 4°C. Chladné teploty nie sú na dennom poriadku, občas však mesto zasiahne aj sneženie, ktoré však trvá len niekoľko hodín, veľmi zriedkavo dní.

Letá sú horúce a suché, a od mája do septembra prakticky bez zrážok. Priemerné denné teploty budú okolo 30°C v noci sa ochladí na 15°C. V blízkosti púšte je veľký rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami, dokonca aj najteplejšie dni sa môžu premeniť na chladné noci.

Jar a jeseň sú mierne, s minimálnym množstvom zrážok a príjemnými teplotami.